Hacı Bozan Oğulları Logo

KURU PATLICAN DOLMASI

Dondurulumuş Kuru Patlıcan Dolması

İÇLİ KÖFTE

Dondurulumuş İçli Köfte

LAHMACUN

Dondurulumuş Lahmacun

Kuru Patlıcan Dolması:

Şanlı Urfa ve Güneydoğu Anadolu yöresinin asla vazgeçemediği tadlardan biri olan Kuru Patlıcan Dolması da diğer ürünlerimiz gibi tamamen doğal malzemelerle üretilmektedir. Hammaddelerinin güneydoğuda işlenip - kurutulup İncirli'deki tesisimizde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın uyguladığı standartlar çerçevesinde pişirildikten sonra dondurularak paketlenmektedir. Ürünlerimizin tamamı İncirli'deki restorantımızda servise sunduğumuz ürünlerle aynı şartlarda hazırlanarak pişirilmektedir. Hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır.

İçli Köfte:

Bulgurun hamur haline getirilerek içinin doldurulması ile elde edilen bir köfte çeşididir.Aslen Arap mutfağına ait bir yemek olup,orjinal adı "Kibbe"dir,bazı yörelerde Dolgulu Köfte olarak da isimlendirilmektedir. Türkiye'de genel olarak Güneydoğu Anadolu mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biridir.Üretim faaliyetlerine bağlı olarak et ve tahıl ürünlerine dayalı beslenme kültürü oluşturan Türkiye'nin geleneksel yemekleri arasında olan olan içli köfte, günümüzde yapımı zor ve uzun olduğu için artık gündelik yemek olmaktan çıkıp özel gün yemeği sınıfına girmiştir. Genellikle ayran ile servis edilmektedir.

Lahmacun:

Bu ambalajda ki her "gerçek lahmacun" içindeki vitaminlerle dünyadaki en doğal yiyeceklerden biridir; içeriğinde hiçbir kimyasal katkı maddesi yoktur; obezite yapmaz Anadolu'da yüzlerce yıldır annelerimiz, ninelerimiz tarafından evlerde pişirilerek bugünlere kadar gelmiştir.

İstanbulluları 1958 yılında, lahmacunla ilk defa babamız Mehmet Emin Bey tanıştırmıştır. Bu ambalajlarda satılan her lahmacunun tadı "gerçek lahmacun" tadıdır; Mehmet Emin Bey tarafından hazırlanan reçeteyle üretilmektedir.